МАГАЗИН

Можеби ви звучи лудо, но будењето во 5 часот наутро може да биде одлично за вас!

За многумина, будењето во 5 часот наутро звучи „страшно“ и непотребно, ако веќе можете да спиете. Но, постојат многу изненадувачки позитивни причини зошто треба да вежбате рано да станувате.

Голем број стручњаци ја потврдуваат врската помеѓу раното будење и балансираната исхрана. За многумина не е лесно да се биде „утрински“ тип на личност затоа што нашето тело претпочита одредени шеми на спиење. Па, на некои луѓе им требаат, на пример, само шест часа сон за да функционираат, додека на други им треба многу повеќе. Затоа, менувањето на стрелките на вашиот будилник нема магично да го промени вашиот ритам на спиење преку ноќ, особено ако сте „ноќна птица“. Раното будење е одлука која треба да ја донесете, а има многу докази кои потврдуваат колку е добро за вас, а ова се промените кои можете да ги очекувате по една недела, месец и шест месеци.

По еден ден

Првиот ден на рано будење нема да биде лесен, но најдобрите работи во животот не се градат преку ноќ. Истото е и со усвојувањето на нов режим на спиење и будење. Потребно е време внатрешниот часовник на една личност да се прилагоди на новиот распоред за спиење и будење. Веројатно ќе бидат потребни неколку дена пред вашето тело да се навикне да се буди рано, и нормално е да се чувствувате уморни и гроги во првите неколку дена.

По една недела

Нема да станете вистински ранобудник дури и по една недела, но на вистинскиот пат сте. Тоа е процес што трае. По првата последователна недела и будењето во 5 часот наутро, тој ќе почне се повеќе да се прилагодува на рано станување. Поточно, вашето тело и мускули ќе почнат да се прилагодуваат на текот на циклусот на спиење. Колку брзо вашето тело ќе се прилагоди на новото време на будење зависи од вашиот личен биолошки часовник. Промената на распоредот за спиење бара време, а може да забележите и промени во вашето расположение и апетит. Покрај тоа, рано будењето влијае на два природни хормони – кортизол и мелатонин. Будењето на изгрејсонце е природен процес бидејќи производството на мелатонин и внатрешниот регулаторен часовник се под влијание на сончевата светлина или нејзиниот недостаток. Ова е една од причините зошто некои поединци стануваат депресивни и спијат повеќе во зимските месеци кога има помалку часови дневна светлина. Затоа, будењето во тие рани сончеви часови може да го подобри вашето расположение. Раното будење помага во регулирањето на кортизолот, кој го регулира шеќерот во крвта, го намалува воспалението и го држи метаболизмот под контрола. Високиот кортизол наутро е причината зошто многу луѓе не се чувствуваат гладни наутро.

По еден месец

Откако ќе постигнете постојано будење во 5 часот наутро во текот на еден месец, треба да почнете да ги чувствувате придобивките од зголемената продуктивност. Попродуктивниот ден е само една од придобивките, тие исто така треба да бидат генерално посреќни и да имаат подобар поглед на животот. Раното будење не смее да го жртвува вашиот сон, секогаш трудете се да спиете најмалку седум часа.

По шест месеци

Ако успеете да станете секое утро во 5 часот половина година, можете да се наречете ранобудник. Шест месеци поминати во овој процес е времето по кое треба да забележите значително зголемување на продуктивноста во вашиот дневен распоред. По шест месеци, рано будење е рутина и до сега вашето тело веројатно веќе се буди без будилник.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Истражување: Поголема поддршка за да се избегне „изгубена генерација“ поради лошо психичко здравје

Младите Британци сè повеќе страдаат од проблеми со психичкото здравје што ја...

МАГАЗИН

ЛАЈКА: Причини зошто треба да имате трпение со куче вдомено од прифатилиште

Има неколку причини зошто трпението е важно кога се вдомува куче од...

МАГАЗИН

Науката ги одреди најпаметните раси кучиња

Обемно лабораториско истражување за интелигенцијата на кучињата коешто го спроведоа научници од...

МАГАЗИН

„Анатомија на неверството“ вечер во театар „Комедија“

Вечерва, со почеток од 20 часот во Театар Комедија ќе се одигра...