СЦЕНА

Изложба со христијански мотив „Среброрез“ во Музеј на Македонија

Охридскиот среброрезец Боро Митрески-Минта денеска во Музеј на Македонија – Скопје со почеток од 18:00 ќе ја отвори својата прва изложба „Среброрез“ на тема 33 години од живеењето на Христос – Живот за спас на човештвото.

Митрески – Минта е познат и единствен резбар кој работи повеќе од 30 години со бакрорез, златорез и среброрез.

На неговата прва изложба ќе може да се видат 33 минијатурни експонати на тема „Богородица со Исус, Распетие Христово, Исус Христос…“

Изложбата ќе ја отвори македонскиот поет Ефтим Клетников, кој ќе каже неколку воведни зборови за изложбата која ќе биде отворена за посетителите од 6-ти до 10-ти април, и тоа на 07-ми април од 18:00 до 22:00, потоа на 08-ми април од 10:00 до 15:00 и на 09.04 од 1о:00 до 13:00.  

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Премиера на престава за млади „Адамс Фемили“ во Албанскиот театар за деца и млади

Во НУ Албански театар за деца и млади во Скопје утре вечер...

СЦЕНА

Операта „Валкира“ утре во НОБ – прво спектакуларно издание на Вагнер

Во изведба на гостите од Софиската опера и балет, утре за првпат...

СЦЕНА

Танцова претстава, филмска претпремиера, изложби за 50 години јубилеј на Францускиот институт во Скопје

Францускиот институт во Скопје годинава слави пет децении од своето основање и...

СЦЕНА

Мурад Мерзуки, кореографот на церемонијата на отворање на Олимписките игри 2024 со перформанс во Скопје

Францускиот институт во Скопје и „Танц фест“, по повод отворањето на прославата...