АКТУЕЛНО

ВЛАДАТА ГО ПОМАГА ГРАД СКОПЈЕ: Нови три милиони евра за Качанички пат да стане булевар

Владата ќе му даде финансиска помош на Град Скопје за изградба на „Качанички пат“, односно за проширување во булевар, на патот низ Визбегово до скопската обиколница.

Вицепремиер Артан Груби, преку неговиот профил на Фејсбук објави дека Владата веќе доделила три милиони евра за овој проект, чија вкупна вредност е шест милиони евра.

„Во разговорот со градоначалничката Данела Арсовска, која е одговорна за реализација на проектот, ги започнавме последните административни подготовки во Владата и Министерството за транспорт за почеток и доизградба на оваа важна сообраќајна артерија кон градот, најави Груби. .
Овој пат кој минува низ индустриска зона каде има голем број фирми е во очајна состојба, целосно напуштен со дупки и дупки на секој чекор, без соодветна сигнализација, без пешачки патеки. Сообраќајот има по една лента во двата правци, а од двете страни на делницата има смет и мини депонии, како никој да не се грижи за тоа.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Шахот ги освои учениците од Кисела Вода

Шаховскиот Сојуз на Град Скопје, месецов, ги заврши квалификационите училишни натпревари во...

АКТУЕЛНО

Оперската претстава „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини на 2 март во НОБ

На 2 март со почеток во 20.00 часот во Националната опера и...

АКТУЕЛНО

Саем на мебел во Скопје од 20 до 24 март

Од 20 до 24 март во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје...

АКТУЕЛНО

Герасимовски: Комерцијална банка донираше имот на Општина Центар за изградба на јавна зелена површина

По барање на Општина Центар, Комерцијална банка донираше имот за изградба на...