МОЕ ЗДРАВЈЕ

ЧАША ЗДРАВЈЕ: Кои се најдобри напивки за сјајна кожа

Вашата кожа е одраз на вашето внатрешно здравје. Она со што се храните на крајот се пренесува на вашата кожа! А за да бидете сигурни дека сте во добро здравје, мора да се храните правилно. На пример, соковите од овошје и зеленчук се добри за вашиот имун систем, а истовремено се добри и за вашата кожа. Еве четири напивки за убава, сјајна кожа и здрав тен…

Основи на напивките за блескава кожа

Веројатно сте слушнале за придобивките од пиењето вода за сјајна кожа, но што е со другите здрави пијалаци за сјајна кожа? Свежите сокови можат да и дадат на вашата кожа сјај и блескав тен од сите добри причини: тие не содржат кофеин кој ја дехидрира кожата, но се полни со витамини, микронутриенти, ензими и антиоксиданси кои го подобруваат здравјето на вашата кожа и го подобруваат нејзиниот сјај. Значи, ако чувствувате дека вашето лице изгледа неблескаво, суво или дамка, сега е најдобро време да испиете еден од „пијалокот за сјајна кожа“.

Најдобри пијалоци за сјајна кожа

Кој пијалок е добар за сјајна кожа? Можете да го зајакнете сјајот на вашата кожа со тоа што ќе пробате некои од овие рецепти за дневен пијалок што блеска во кожата. Само погрижете се да не сте алергични на состојките и почнете да ја правите вашата кожа сјајна одвнатре.

Пијалак од цвекло и морков

Не постои ништо што може да ја победи оваа напивка за убавина во однос на придобивките за кожата. Морковот и цвеклото не само што ја лекуваат вашата кожа, тие ја стимулираат циркулацијата на крвта и ја прават вашата кожа сјајна. Како богат извор на витамин Ц и железо, и цвеклото и морковот се волшебна напивка за сјајна кожа и подобрување на здравјето на вашата кожа.

Потребно:

  • 1 морков
  • ½ цвекло
  • 1см ѓумбир
  • ½ чаша вода

Подготовка: Во блендер со малку вода изблендирајте ги сите наведени состојки и од нив подгответе свеж сок. Додадете неколку капки лимон. Вашиот пијалок е подготвен!


Пијалак од јаболко и калинка

Што да пиете за блескава кожа? Пиењето сок од јаболка и калинка ќе го подобри квалитетот на вашата кожа десет пати. Богат е со витамин Ц, други ензими и антиоксиданси кои ја лекуваат вашата кожа и ја прават сјајна. Витаминот Ц присутен во овие состојки делува како антиинфламаторно средство кое помага во лекувањето на акните и темните дамки.

Потребно:

 

  • 1 зелено јаболко
  • ½ калинка
  • 3 чаши вода

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки заедно во блендер. Процедете го сокот и наполнете си чаша полна здравје.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Истражување: „Ултрапреработената“ храна ја зголемува подложноста на болести

Јадењето „прекумерно обработена“ храна ја зголемува опасноста од развој од десетици неповолни...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Очите говорат за проблемите со срцето

Срцевите заболувања се една од главните причини за смрт во светот, па...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Намалете го ризикот од болести преку диета

Сите знаеме дека храната влијае на нашето здравје и квалитетот на животот,...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

ИЈЗ: За седум дена пријавени 17 нови случаи на голема кашлица

Во последните седум дена, од 9 до 15 февруари се пријавени 17...