СЦЕНА

Последен ден за пријава на фестивалот „Инструментите на моите предци“

Денес е последен ден за да можете да се пријавите за учество на фестивалот и натпреварот „Инструментите на моите предци“, кој ќе се одржи од 11 до 13 април во Салон 19.19 во Културно Информативниот Центар по петти јубилеен пат.

На овој фестивал на изворни и класични инструменти во организација на детски културен центар „Карпош“  можат да се пријават младинци до 17 години.

Фестивалот има за цел да ги поттикне децата на изучување народни изворни инструменти: тапан, гајда, кавал, дудук кои веќе се подазборавени.

Преку овој фестивал се продолжува нашата традиција а преку него се формира и детскиот оркестар на народни изворни инструменти.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски...

СЦЕНА

Омаж за Каталин Ладик и претставата „Слугинки“ вечерва на МОТ

Претставата „Слугинки“ во продукција на Турскиот театар во Скопје вечерва ќе биде...

СЦЕНА

Десетици театарски настани, претстави, предавања и промоции на 48 издание на Младиот отворен театар – МОТ

МКЦ го најавува 48-то издание на Млад отворен театар – МОТ, од...

СЦЕНА

Почна „Скомрахи 2023“, на програмата 25 филма и седум студентски пиеси

Со краткиот филм „Тага“ во режија на Тина Величковиќ и дипломската театарска...