СЦЕНА

ИЗЛОЖБА „ПИКАСО“ ВО ГАЛЕРИЈА ОСТЕН

По повод 50 години од смртта на големиот уметник Пабло Пикасо, денес Галеријата Остен ќе реализира еднодневна изложба со наслов „Пикасо – керамики, цртежи и графити“ од колекцијата на „Остен Музејот“.

Музејот располага со импресивна колекција од 88 дела од Пабло Пикасо (1881-1973), меѓу кои 8 цртежи, 37 керамики и 43 графики, од кои дел ќе бидат претставени на изложбата.

Изложбата ќе трае од 10 до 22 часот, додека отворањето ќе се одржи во 19 часот.

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски...

СЦЕНА

Омаж за Каталин Ладик и претставата „Слугинки“ вечерва на МОТ

Претставата „Слугинки“ во продукција на Турскиот театар во Скопје вечерва ќе биде...

СЦЕНА

Десетици театарски настани, претстави, предавања и промоции на 48 издание на Младиот отворен театар – МОТ

МКЦ го најавува 48-то издание на Млад отворен театар – МОТ, од...

СЦЕНА

Почна „Скомрахи 2023“, на програмата 25 филма и седум студентски пиеси

Со краткиот филм „Тага“ во режија на Тина Величковиќ и дипломската театарска...