АКТУЕЛНО

ЗАМРЗНАТИТЕ ЦЕНИ НА ОВОШЈЕТО И ЗЕЛЕНЧУКОТ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Доматите денес чинат 130, наместо 70, а краставиците 120, наместо 75 денари

Цените на овошјето и зеленчукот денес не се продаваат по замрзнати цени. Иако министерот за економија Крешник Бектеши вчера најави дека 11 видови на овошје и зеленчук од денес ќе се продаваат со намалени и максимално одредени цени, тоа никој не го почитува.

Така, во маркетот Рамстор во Капиштец, каде пред неколку дена премиерот Димитар Ковачевски и министерот Бектеши ги проверуваа замрзнатите цени на тестенините и млечните производи, доматите наместо максималните 70 денари, се продаваат по 129 денари за еден килограм. Иста е ситуацијата и со краставиците, кои денес чинат 119 денари, а не требаше да бидат поскапи од 75 денари по килограм. Пиперките наместо за 90 денари се нудат по цена од 219 денари, додека лимонот чини 75, наместо 55 денари.

Во Рамстор велат дека се уште немаат добиено соопштение за да ги променат цените на овошјето и зеленчукот и дека тоа ќе го сторат кога ќе бидат информирани.

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Општина Бутел ќе биде покровител на документарецот за еден од најголемите олимписки спортисти Шабан Трстена

На предлог на градоначалникот на општина Бутел, Дарко Костовски, а со едногласна...

АКТУЕЛНО

5 нови патеки на Скопска Црна Гора спремни за различен тип на луѓе и скроени за различни годишни времиња

Општина Гази Баба известува дека е реализиран проект со кој се создавани...

АКТУЕЛНО

Герасимовски: 62 решенија по 7.000 денари за семејствата со новороденче во Центар

62 решенија за новороденчиња на барателите за остварување на правото за користење...

АКТУЕЛНО

Поради инаетот на Арсовска, сега ЈСП ќе плаќа и камати за долгот кон приватните превозници

Јавното сообраќајно претпријатие никако да ја заврши финансиската голгота со приватните превозници,...