ИНФО

ЗАВРШНА ФАЗА: Улицата Димо Хаџи Димов за прв пат добива атмосферска канализација

Реконструкцијта на улицата „Димо Хаџи Димов“ е во завршна фаза. Проектот предвидуваше обновување на коловозот со што се овозможува зголемена безбедност за жителите на овој потег. Но, истовремено, за прв пат по целата должина и поврзаните краци се изгради и атмосферската канализација. Во моментот на вториот дел од трасата се реконструира и водоводната мрежа.

По секое невреме, на оваа траса детектирани се поплави, а со сериозна инвестиција и изградбата на атмосферската канализација се отстрануваат овие недостатоци во интерес на граѓаните, со цел да се превенираат во иднина несакани последици предизвикани од невреме.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево и топло со мала облачност

Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност....

ИНФО

Две лица вчера биле каснати од улични кучиња

Во текот на вчерашниот ден до полицијата стигнале две пријави за каснувања...

ИНФО

СКОПСКАТА ПОЛИЦИЈА СО ДНЕВНИ КОНТРОЛИ: Казнети 137 возачи, 43 за возење без возачка дозвола

Сooбраќајната полиција вчера на територија на град Скопје изрече 137 казни за...

ИНФО

Жичницата на Водно денес нема да работи поради технички зафати

Жичницата на Водно денес нема да работи поради предвидени технички зафати, информира...