АКТУЕЛНО

ОД УТРЕ: Доматите не смее да бидат поскапи од 70, а кромидот од 60 денари

Владата денеска донесе Одлуката со која се замрзнуваат цените на 11 видови овошје и зелечук и истите ќе важат до крајот на април.

Од утре, цените на 11 видови на овошје и зеленчук се замрзнуваат. Со оваа владина одлука се опфатени доматите, краставиците, кромидот, карфиолот, пиперот, гравот, леќата, бананите, портокалите, мандарините и лимонот и истата  ќе важи до крајот на месецов.

ЗАМРЗНАТИТЕ ЦЕНИ ПО КИЛОГРАМ НАМИРНИЦА СЕ:

Домат – максимум 70 денари

Краставици – 75 ден

Кромид – 60 ден

Карфиол – 70 ден

Пиперки – 90 ден

Грав – 75 ден

Леќа – 110 ден

Банани – 70 ден

Портокал – 55 ден

Мандарини – 60 ден

Лимон – 55 ден.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

ПОЦ: Санкционирани 191 непрописно паркирано возила

ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар, во соработка со Сообраќајната...

АКТУЕЛНО

Десет приказни за времето, луѓето и прекинатите врски

Уличниот фестивал “Статуафест – Прекинати врски/Broken relationship”, изминатите три дена ја размрда...

АКТУЕЛНО

Уметничка акција за проблемот со јавните тоалети во Скопје

Уметникот Озбек Ајваз кај фонтаната вчера во Градскиот парк во Скопје, го...

АКТУЕЛНО

Стопанска Триоги триатлон трка во Скопје, утре ќе има посебен режим на сообраќајот

Вкупно 300 учесници од шест земји се пријавени за 4. Стопанска Триоги...