ИНФО

Нови 40 сензори ќе го мерат квалитетот на скопскиот воздух

Нови 40 сензори ќе го мерат квалитетот на воздухот во Скопје. Овие нови мерачи бележат присуство на PM2.5 и PM10 честички. Сензорите се донација од граѓанската иницијатива „Скопје дише‘‘ во вредност од 12.360 денари.

Заеднички, со донираните сензори, од Градот велат дека ќе се врши и истражување и мапирање на главните загадувачи, изработка на план и имплементација на сензорите, собирање информации кои ќе бидат споделени со граѓаните.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

20 нови дигитални услуги на новата интернет страница на општина Кисела Вода

Запишување на децата во градинка по електронски пат, пријава за инспекциски служби,...

ИНФО

Средните училишта на скопскиот плоштад со понуда за полуматурантите

Средните училишта на скопскиот плоштад со понуда за полуматурантите. Што се нудат...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Претпладне сончево, попладне нестабилно и дожд

Времето денес ќе биде Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе...

ИНФО

Утре ќе се прска против комарци

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека Град Скопје известил дека...