МАГАЗИН

ПРИРОДНО РЕШЕНИЕ: Билки кои ја намалуваат болката во зглобовите

- Бидејќи зглобовите го поддржуваат секое наше движење, секоја повреда може негативно да влијае на нашето движење.

Различни состојби може да доведат до болки во зглобовите, но често тоа е минлива и честа состојба. Лекарите ќе ви препишат лекови против воспаленија и болки, но бидејќи некои од нив предизвикуваат несакани ефекти, доколку сакате и мислите дека е доволно, можете да користите природни препарати за ублажување на болката.

  1. Алое Вера

Ова растение често се користи на таков начин што се нанесува на кожата и не се јаде. Долго време се користи како третман против лузни, помали изгореници… Бидејќи содржи антиинфламаторни својства, сосема е погоден за помош при болни мускули и зглобови. Тоа не е само добро за оние кои вежбаат секој ден, туку и за луѓето кои страдаат од остеоартритис, стари повреди, операции, ревматизам или мали лузни на кожата. Билката содржи повеќе од 75 активни компоненти. Специфично за болки во зглобовите, алоето се користи така што растението се става на болната област и нежно се масира во кожата.

  1. Еукалиптус

Се користи за проблеми со кожата, тешки рани, треска, изгореници, болки во мускулите или респираторни проблеми, маслото од еукалиптус нуди антивоспалителни и аналгетски својства. Може да ја подобри циркулацијата и да ја подобри циркулацијата. Ова масло често се додава во разни креми и масла кои ја ублажуваат болката во зглобовите. Доколку планирате да го користите, најдобро е прво да го намачкате на мала површина од кожата за да проверите дали сте алергични. Доколку не се појави реакција во рок од 24 до 48 часа, слободно нанесете ја на болната област на зглобот.

  1. Ѓумбир

Во традиционалната кинеска медицина, ѓумбирот се користи за подобрување на циркулацијата и може да се користи свеж, сушен, рендан или во форма на масло. Сувиот или свеж корен од ѓумбир може да ја ублажи болката во зглобовите и да го смири воспалението кај луѓето со артритис. Главната состојка, гинџерол, има силни антиинфламаторни и антиоксидантни својства.

  1. Зелен чај

Повеќето се согласуваат дека ова е најздравиот пијалок на светот, полн е со антиоксиданси, полифеноли и хранливи материи кои сигурно позитивно влијаат на организмот. Истражувањата покажуваат дека друг антиоксиданс од зелениот чај, епигалокатехин-3-галат (ЕГЦГ), го блокира производството на молекули кои предизвикуваат влошување на зглобовите кај луѓето со артритис. Можете да го пиете, да го користите во форма на таблети, а концентратот од зелен чај ни служи за да може да се додаде во секој оброк или пијалок.

  1. Куркума

Куркуминот е жолт пигмент и е главната состојка на куркумата, популарен индиски зачин кој се слави по своите антивоспалителни својства. Истражувачите поделиле 45 пациенти со активен ревматоиден артритис во три групи: една земала 500 mg куркумин дневно, другата земала 50 mg нестероиден антиинфламаторен лек, а третата земала 50 mg НСАИД-а и куркумин. Сите испитаници доживеале подобрување во нивните симптоми, но пациентите кои земале само куркумин доживеале најголемо подобрување, според експертите

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Креативна работилница за средношколци за пишување поезија „Запознавање со поетскиот универзум на Анте Поповски“

Во рам­ки­те на про­е­ктот „По­е­зи­ја во фар­мер­ки“, кој е со­ста­вен дел од...

МАГАЗИН

Дел од најагресивните раси кучиња

Некои раси кучиња се посклони кон агресивно однесување од останатите, па поради...

МАГАЗИН

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со...

МАГАЗИН

Црната боја – признак за привлечност, интелигенција, самодоверба, црвената асоцира на ароганција

Моќта на бојата на облеката што се носи е потврдена со истражување...