ИНФО

Бутелчани ќе добијат амфитеатар, нов парк и рекреативен центар

Бутелчани ќе добијат амфитеатар, нов рекреативен центар со нов плоштад, нов парк и детски содржини.

Во дворот на основното училиште „Живко Брајковски“ на местото на разрушениот и пропаднат објект ќе се возобнови нов рекреативен центар со нов плоштад, нов парк и детски содржини. Паркот ќе се протега на површина од 2.000 м2 а за новиот плоштад се предвидени 500м2.

Новиот рекреативен комплекс ќе содржи и ново детско катче за најмладите, нова пешачка патека која ќе го поврзува плоштадот со училиштето, зеленило и ново осветлување.

Според плановите на Општина Бутел амфитеатарот, кој е прв од ваков тип во овој дел на главниот град, ќе можат да го користат сите граѓани, но и сите ученици за разни манифестации.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

Денес бесплатно паркирање на паркинзите на ПОЦ и на зонските на ЈП „Градски паркинг“

Паркирањето во зоните А, Б, Ц и Д, со кои стопанисува ЈП...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Променливо облачно со сончеви периоди

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер,...

ИНФО

По 55 години, реконструирана улица „20” во Припор

– Пуштена е во употреба новата реконструирана улица „20” во населбата Припор....

ИНФО

Оваа недела искачување на Крстовар на Водно и работилница за млади

Младинската секција на планинарскиот клуб „Убава“ заедно со Младинска комисија при Федерацијата...