ИНФО

Со слика од разеленета терасата до награда

Организацијата „Еко Свест‘‘ објави јавен конкурс на тема: „Зелена урбана инфраструктура‘‘ со која ги поттикнува сите граѓани да ги сликаат своите дворови и тераси, и да освојат велосипед, електричен тротинет или електричен велосипед. Критериуми за избор на конкурсот се: најмногу различни видови растенија; присутни видови што поддржуваат урбан биодиверзитет (пчели, птици, пеперутки); видови отпорни на климатски промени или автохтони видови; функционална корисност.

Конкурсот трае од 22 март до 14 мај 2023 година. По завршување на јавниот конкурс комисијата ќе избере тројца добитници.

Пријавата се пополнува на нивната веб страна- zaednozaklimatskaakcija.mk

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

20 нови дигитални услуги на новата интернет страница на општина Кисела Вода

Запишување на децата во градинка по електронски пат, пријава за инспекциски служби,...

ИНФО

Средните училишта на скопскиот плоштад со понуда за полуматурантите

Средните училишта на скопскиот плоштад со понуда за полуматурантите. Што се нудат...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Претпладне сончево, попладне нестабилно и дожд

Времето денес ќе биде Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе...

ИНФО

Утре ќе се прска против комарци

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека Град Скопје известил дека...