ИНФО

Реконструирани осум детски игралишта во Ѓорче Петров

Осум детски игралишта во населбите Хром и Ѓорче Петров се целосно реконструирани. Ревитализацијата опфатила оплеменување на постоечката и замена на уништената урбана опрема, како играчките кои се поставени и се користат од најмладите жители.

Реконструирани се игралишта:

Детско игралиште во Хром (кај Панко);

Детско игралиште во Хром (на полјана);

Детско игралиште во Хром (на насип);

Детско игралиште во Мирче Ацев (спроти ООУ Мирче Ацев);

Детско игралиште на ул. Шидска (на кош);

Детско игралиште на ул. Шидска (пред стара полиција);

Детско игралиште на ул. Беаз Куле;

Детско игралиште на ул. Социјалистичка зора;

Од општината Ѓорче Петров апелираат да се чуваат поставените играчки и урбаната опрема, се со цел игралиштата да бидат во добра состојба, дечињата да имаат свое убаво катче, а дополнително и општината да нема чести интервенции кои што црпат од општинските средства.

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево и топло со мала облачност

Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност....

ИНФО

Две лица вчера биле каснати од улични кучиња

Во текот на вчерашниот ден до полицијата стигнале две пријави за каснувања...

ИНФО

СКОПСКАТА ПОЛИЦИЈА СО ДНЕВНИ КОНТРОЛИ: Казнети 137 возачи, 43 за возење без возачка дозвола

Сooбраќајната полиција вчера на територија на град Скопје изрече 137 казни за...

ИНФО

Жичницата на Водно денес нема да работи поради технички зафати

Жичницата на Водно денес нема да работи поради предвидени технички зафати, информира...