МАГАЗИН

МЕНОПАУЗАТА НОСИ ПРОМЕНИ НА КОСАТА И КОЖАТА: Лекарите откриваат како помага правилната нега

Од акни до опаѓање на косата, помошта ви е при рака за сите проблеми кои ве мачат во менопаузата.

Менопаузата се карактеризира со намалено производство на женскиот хормон естроген, кој во голема мера влијае на менталното и физичкото здравје, а може да доведе и до проблеми со изгледот на кожата и квалитетот на косата.

„Пред почетокот на менопаузата има флуктуации на менструалниот циклус и хормонални промени. Меѓу другите симптоми се јавуваат промени и на кожата, во смисла на зголемена опуштеност или опуштеност и истенчување на кожата, истенчување на густината на влакната во скалпот и на телото (додека зголемена влакнест на лицето) и зголемена сувост“, открива д-р Јане Басаровски, специјалист дерматовенеролог.

Но, тоа не е толку лоша вест бидејќи постојат третмани за менопауза кои можат да помогнат.

  1. Сува кожа

За време на менопаузата доаѓа до големо губење на хијалуронска киселина, која е важна за хидратација на кожата“, објаснува дерматологот Џастин Хекстал, додавајќи дека доаѓа и до губење на масти и церамиди кои делуваат како природна заштита. Доколку ве мачи овој проблем, нанесете производи кои содржат хијалуронска киселина на чиста кожа пред да нанесете богата крема која дополнително ќе ја заштити кожата.

  1. Појава на акни

Акните обично се цена што се плаќа во младоста, но не е невообичаено повторно да се појават за време на менопаузата бидејќи хормоните сè уште го имаат последниот збор. Појавата на хормонална нерамнотежа, односно губење на естроген, ја зголемува активноста на лојните жлезди. Кожата станува помрсна, а несоодветната нега и чистење доведува до запушување на порите и, како резултат на тоа, појава на акни. Со воведувањето на нежен гел за чистење на лицето во вашата дневна рутина и препарати со салицилна и гликолна киселина, промените може во голема мера да се контролираат. Секако, подеднакво важна е и дневната хидратација со соодветни хидратантни препарати. Д-р Хекстал наведува дека кога сите овие промени ќе се додадат на недостатокот на сон, кој е вообичаен феномен во менопаузата, јасно е дека има многу причини за појавата на овој проблем. Понекогаш акните може да бидат резултат и на користење на козметика базирана на масло, па ако средствата за чистење базирани на салицилна киселина не помагаат, може да биде корисно да посетите дерматолог.

  1. Видливи бори

„Студиите откриваат дека 30 проценти од колагенот исчезнува за време на менопаузата“, вели д-р Хекстал и додава дека на самиот почеток тоа значи видливост на брчките, но на крајот може да доведе до опуштање на кожата на лицето, а со цел да се стимулира производството на колаген, таа советува различни третмани. Постојат ласери, или микро-иглички третмани кои може да се комбинираат со витамин Ц или киселини за да се осветли и хидрира кожата. Постојат и ретиноли кои можете да ги користите дома, а ќе го стимулираат производството на колаген и ќе ја намалат видливоста на брчките.

  1. Црвенило на лицето

Иако топлите бранови навистина не се проблем со кожата, тие доаѓаат заедно со чувствителна кожа, што може да биде проблем во менопаузата. „Како што има промени во хормоните, се менува и pH вредноста на кожата, па таа ќе биде сува и на тој начин ќе изгуби повеќе вода. Розацеа (црвенило на лицето) може да се појави и во менопауза, а може да забележите и дека капиларите се повидливи. Научниците не целосно ги разбираат овие промени, но веројатно е дека настануваат поради „збеснување“ на хормоните.Важно е да се нанесуваат и креми со заштитен фактор за да се избегне црвенило на лицето и можни последици.

  1. Нега на косата

И косата често е на милост и немилост на менопаузата. „Кога ќе наполниме 40 години, ние сме уморни и под стрес поради секојдневниот живот, а тоа може да влијае на изгледот на нашата коса“, вели експертот за коса Шерил Меки. Можно е потешко да се справите, но како што повеќе се потите, може да имате проблеми и со мрсна коса. Токму естрогенот влијае на здравјето на косата, а може да доведе и до зголемено опаѓање.

„Во случај на опаѓање на косата се води сметка за употреба на производи против опаѓање (концентрирани ампули, шампони). Доколку опаѓањето е поизразено, се препорачува преглед кај дерматолог. Имено, имаме и третмани против зголемено опаѓање (мезотерапија, микронидлинг терапија) Зголемен раст на влакна на лицето, може да се третира со класично отстранување на влакна или ласерско отстранување на влакна“, советува д-р Басаровски.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Препорачуваме

Related Articles

МАГАЗИН

Со над 15.000 монети маж на Кипар отишол да плати судска казна од 500 евра

Со куфер полн со 15.500 монети од по еден, два, пет и...

МАГАЗИН

Угина Мали – „најтажната слоница на светот“

Слоницата Мали која активистите за природата ја нарекоа „најтажната на светот“ угина...

МАГАЗИН

Потопен древен град – туристичка атракција во источна Кина

На длабочина од 40 метри, дното на езерото Ќијандао во Кина сведочи...

МАГАЗИН

Нова опција на „Ајфон“ потенцијално опасна за децата

Најновата верзија на оперативниот систем за телефоните и таблетите на „Епл“, како...