МОЕ ЗДРАВЈЕ

Бактериите кои предизвикуваат чир на желудникот често се шират на членовите на семејството

Според извештаите на научниците, штом пациентот е заразен со Хеликобактер пилори, треба да се тестира целото семејство.

Кога гастроинтестиналните проблеми вклучуваат Хеликобактер пилори, членовите на домаќинството исто така треба да се тестираат за евентуално присуство на бактеријата во организмот, укажува кинеско истражување. Иако обично се асимптоматски, инфекциите со Хеликобактер пилори на желудникот или почетниот дел од тенкото црево се најчестите причини за појава на чир. Хеликобактер пилори, исто така, може да предизвика гастритис и иритација на слузницата на желудникот, а во ретки случаи, дури и ако не се лекува, може да доведе до рак на желудникот.

Истражувачите во Кина спровеле тестови за Хеликобактер пилори на сите членови на 10.735 семејства во 29 провинции. Меѓу 31.098 испитаници вклучени во студијата, приближно 43 отсто од возрасните и 21 отсто од децата и адолесцентите биле заразени. Само 29 отсто од семејствата немале инфекција. Останатите 71 отсто имале најмалку еден заразен член, вклучително и 20 отсто кои ги заразиле сите членови на семејството, објавија истражувачите во списанието Гут.

Контактот со заразените членови на семејството е веројатно главниот извор на ширење, претпоставуваат научниците. Додека 14 отсто од децата и адолесцентите кои живеат со неинфицирани родители биле заразени самите, оваа стапка била 34 отсто кај децата кои живеат со двајца заразени родители. Научниците рекоа дека нивните наоди сугерираат дека кога ќе се утврди дека пациентот е заразен со Хеликобактер пилори, треба да се тестира целото семејство и да се лекуваат сите заразени членови. Инфекциите се третираат со антибиотици.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Напивки благотворни против анемија

Најчеста причина за анемија (слабокрвност) е недостигот од железо. Без него, човековото...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

СЗО: Прекумерната употреба на антибиотици ја зголемува отпорноста која може да биде одговорна за 10 милиони смртни случаи

Прекумерната употреба на антибиотици опасно ја поткопува нивната ефикасност и ја зголемува...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Жените кои спијат под седум часа на ден се поизложени на опасност од дијабетес 2

Жените кои спијат помалку од седум часа на ден се поизложени на...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Здравата исхрана и физичката активност важни при заштита од бубрежни заболувања

Хроничното бубрежно заболување (ХББ) зафаќа осум до 16 проценти од светската популација....