ИНФО

АПЛИКАЦИЈАТА АЖУРИРАНА: По 2.100 денари од „Мој ДДВ“ за едно тромесечје

Сите корисници на апликацијата Мој ДДВ, од денес за едно тромесечје ќе можат да земат максимален износ од 2.100 денари по корисник за скенираните фискални сметки. Апликацијата „Мој ДДВ“ веќе е усогласена за поврат на повеќе пари откако во понеделникот беа донесени законските измени со кои лимитот од 1.800 се зголеми на 2.100 денари за три месеци.

Кај дел од корисниците апликацијата автоматски е ажурирана,а сите останати истата ќе треба да ја симнат новата верзија на апликацијата од Playstore, Appstore или Huawei appgallery каде што и самите ќе можат да ја увидат промената.

Во моментов 523 673 граѓани скенираат сметки за поврат на дел од данокот на додадена вредност.

Од Управата за јавни приходи велат дека бројот постојано расте, како и дека од почетокот на примената на оваа мерка кај граѓаните се вратени близу шест милијарди денари.

 

 

 

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

Водата за пиење во Скопје е безбедна и микробиолошки исправна

ЈП Водовод и канализација – Скопје со цел подобра информираност на граѓаните...

ИНФО

164 шофери заработија казни од полицијата, најмногу за брзо возење

Скопската полиција во текот на вчерашниот ден казни 164 возачи. Од нив...

ИНФО

ДНЕВНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

Времето денес ќе биде променливо облачно и релативно топло, претежно во западните...

ИНФО

Во Скопје изречени 161 мерка за прекршоци во сообраќајот

На територија на Град Скопје, Секторот за внатрешни работи во текот на...