МАГАЗИН

ИМАТЕ МАКА СО СЛАБИ И КРШЛИВИ НОКТИ? Можеби ви недостасуваат две важни хранливи материи

Експертите велат дека промените во исхраната може да помогнат ако страдате од кршливи нокти.

Здравите и цврсти нокти се желба на секоја жена. Проблемот со тенките и кршливи нокти понекогаш е тешко да се реши, а причините можат да бидат различни, од исхрана до чести маникири. Ако ништо од ова не е правено што би можело да предизвика промена на ноктите, можеби правата причина е навистина лошата исхрана. Постојат хранливи материи кои е добро да се додадат во исхраната, а за кои хранливи материи поточно се работи, откриваат експертите.

КРШЛИВИТЕ НОКТИ МОЖЕ ДА БИДАТ РЕЗУЛТАТ НА НЕДОСТОК НА ЖЕЛЕЗО

Една позната причина за проблеми со слабите нокти може да биде недостатокот на железо во исхраната, што може да биде резултат на недоволно внесување или неможност да се апсорбира во телото, загуба на крв, па дури и бременост.

„Железото му помага на хемоглобинот во крвта да го транспортира кислородот, а при недостаток на железо се намалува капацитетот на црвените крвни зрнца за транспорт на кислород, што доведува до намалено снабдување со кислород до ноктите и на тој начин се јавува споменатиот проблем‘‘. вели нутриционистот Димитар Маринов.

„ Има дополнителни прашања на кои треба да внимавате ако мислите дека имате анемија со дефицит на железо. Првите се суви, оштетени нокти кои природно имаат вертикални гребени,‘‘ вели педијатарот Нелја Лобокова.

Друга состојба се нарекува ‘коилонихија’, која е состојба кога ноктот се наведнува нагоре, а е предизвикан од недостаток на железо и витамин Б12. Тој вели дека понекогаш пациентите наведуваат дека изгледа како да има капки вода под ноктот. Ако овие симптоми ви звучат познато, проверете дали има други симптоми на анемија, кои вклучуваат отежнато дишење, бледа кожа, мускулна слабост, аритмии, вртоглавица, студени раце и нозе.

 ПРИЧИНА МОЖЕ ДА БИДЕ И НЕДОСТАТОК НА ВИТАМИНИ

Недостатокот на витамин Б12 често се поврзува со проблеми со ноктите и може да доведе до ‘анемија’ и да предизвика промени на ноктите исто како ‘анемија’ поради намален проток на крв во ноктот. Кога има сериозен недостаток на овој витамин, може да се појави состојба наречена меланонихија, а тоа е појава на црна или кафена пигментација на ноктната плоча. Други симптоми кои можат да откријат дека страдате од недостаток на витамин Б12 се анемија, воспалителни процеси на јазикот, мускулна слабост, аритмии, вртоглавица.

ПРОМЕНАТА НА ИСХРАНАТА МОЖЕ ДА БИДЕ РЕШЕНИЕ

За среќа, и железото и витаминот Б12 можат лесно да се заменат, па состојбата не мора да биде трајна. Ако вашиот проблем е анемија поради недостаток на железо, важно е да го зголемите внесот преку храна како месо, пилешко, наут…    Храната богата со витамин Ц, како што се цитрусите и зелката, може да му помогнат на телото полесно да го апсорбира железото и полесно да го користите. Ако ви недостига витамин Б12, можете да го внесете преку храна и го има во говедското месо, црниот дроб, пилешкото, рибата, јајцата и школките. Ако имате недостаток и на витамини од групата Б и на железо, вашиот лекар може да ве советува да користите додаток за вашето тело да добие доволна доза.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИНПРИКАЗНИ

Зоолошката градина во Загреб – волшебен микросвет кој плени со својата хармонија

Зоолошката градина на градот Загреб е една од трите зоолошки градини во...

МАГАЗИН

Жителка на Уганда родила близнаци на 70 години

Државјанка на Уганда, која има 70 години, родила близнаци, по вештачко оплодување....

МАГАЗИН

Пет совети кои ќе и помогнат на вашата кожа да изгледа понежно оваа зима

Зимското време има тенденција да ја остави нашата кожа сува и ронлива....

МАГАЗИН

Дали треба да ги прифатиме сите интернет колачиња? Еве на што треба да обрнете внимание

Автоматски да се прифатат сите интернет колачиња? Ако ја цените вашата приватност...