МОЕ ЗДРАВЈЕ

Како дехидратацијата влијае на главоболката?

Дури и благата дехидратација може да предизвика главоболка.

Дехидратацијата е состојба која се јавува кога во телото нема доволно течности за правилно функционирање.  Тоа е предизвикано од недостаток на вода или недостаток на електролити – минерали кои му помагаат на телото да го регулира балансот на течности.

Најчести симптоми на дехидратација се жед, сува уста, темна урина, замор, вртоглавица, конфузија и главоболки. Додека може да се развијат многу посериозни симптоми, вклучувајќи грчеви во мускулите, забрзан пулс и забрзано дишење.

КАКО ДЕХИДРАТАЦИЈАТА ПРЕДИЗВИКУВА ГЛАВОБОЛКА

Главоболките предизвикани од дехидратација се предизвикани од недостаток на течност во телото. Кога телото не добива доволно вода и електролити, мозокот почнува да се лишува од вода, што може да доведе до главоболки. Дехидратацијата може да предизвика и стеснување на крвните садови во мозокот, што пак може да доведе до главоболки. Покрај тоа, телото се обидува да ја зачува водата кога е дехидрирана, што може да доведе до пад на крвниот притисок. Нискиот крвен притисок може да предизвика главоболки бидејќи го ограничува протокот на кислород во мозокот.

КАКО ДА СПРЕЧИТЕ ГЛАВОБОЛКА ПРЕДИЗВИКАНА ОД ДЕХИДРАТАЦИЈА

Најдобар начин да се спречи развојот на главоболки предизвикани од дехидратација е да пиете доволно течности. Се препорачува да се пијат најмалку осум чаши вода дневно. Треба да се пие повеќе вода и за време на напорна физичка активност или кога се работи во топла средина. Важно е да се внесат електролити во телото со цел да се регулира балансот на течности во телото. Електролитите можете да ги добиете од спортски пијалоци или храна како банани, портокали и спанаќ. Треба да се избегнува прекумерно консумирање на кофеин и алкохол, кои може да ја влошат дехидратацијата.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Совети околу тироидната жлезда

Тироидната жлезда е одговорна за лачењето хормони коишто регулираат многу од витални...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Зошто е добро да се пие сок од пченица?

Ако некогаш сте пиеле светло зелен сок или смути, голема е веројатноста...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Оревите помагаат во превенција на Алцхајмерова болест

Врската помеѓу исхраната и здравјето на мозокот е непобитна. Одредена храна е...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Со правилно дишење може да ги намалите здравствените проблеми

Иако честопати се заборава, еден од најдобрите начини да се решат некои...