МАГАЗИН

Филмот „Сè, секаде, одеднаш“ е големиот победник на вечерта, освои седум од 11. Оскари за кои беше номиниран

Научно-фантастичната акција „Се во исто време“ е апсолутен победник на 95. Оскари со седум златни статуетки, меѓу кои и за најдобар филм, а воениот спектакл „Ништо ново на запад“ освои четири Оскари.

Научно фантастичниот филм „Сè, секаде, одеднаш“ ги доби признанијата во категориите најдобар филм, режија и оригинално сценарио (Даниел Кван и Даниел Шајнерт), најдобра актерка (Мишел Јео) и споредна женска улога (Џејми Ли Кертис), споредна машка улога (Ке Хуи Кван) и најдобра монтажа (Пол Роџерс).

60-годишната актерка од Малезија, Мишел Јео воедно е и прва актерка со азиско потекло која добила Оскар за најдобра женска улога. „И` благодарам на Академијата, овде се случи нешто историско. Ова е доказ дека можете да сонувате големи нешта и дека соништата навистина се остваруваат“, изјави таа.

Мишел Јео воедно е прва актерка со азиско потекло која добила Оскар за најдобра женска улогa.

Филмот е приказна за Евелин Ванг, имигрантка од Кина, која работи во перална и одеднаш се наоѓа во повеќе паралелни универзуми.

Брендан Фрејзер е прогласен за најдобар актер за улогата на дебел хомосексуалец во филмот „Кит“. Фрејзер со години, по бројни лични проблеми и удари на судбината, се имаше речиси повлечено од филмскиот свет.

Многумина филмски критичари сметаа дека Фрејзер нема да може да се избори во конкуренцијата со ирскиот актер Колин Фарел, кој важеше за фаворит, но Холивуд секогаш приредува изненадувања.

Спектакуларно филмско враќање на Брендан Фрејзер – Оскар за најдобар актер за улогата во филмот „Кит“.

Филмот „è“ доби четири Оскари, повеќе од било кој германски филм во историјата.

Воениот спектакл, работен според познатиот роман на Ерих Мариа Ремарк, во режија на Едвард Бергер, награден е како најдобар филм надвор од англиското јазично подрачје, а се закити со најпрестижното признание и за фотографија, сценографија и филмска музика.

 

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Најчитани статии на Википедија за 2023 година: ChatGPT е на врвот со 49 милиони прегледи

Милиони ширум светот се обраќаат до бесплатната онлајн енциклопедија „Википедија“ за полесно...

МАГАЗИН

Девојката која не постои, ја објави својата прва песна

Виртуелниот ентитет Ана Индијана на својот простор на социјалната мрежа „X“ ја...

МАГАЗИНПРИКАЗНИ

Зоолошката градина во Загреб – волшебен микросвет кој плени со својата хармонија

Зоолошката градина на градот Загреб е една од трите зоолошки градини во...

МАГАЗИН

Жителка на Уганда родила близнаци на 70 години

Државјанка на Уганда, која има 70 години, родила близнаци, по вештачко оплодување....