МОЕ ЗДРАВЈЕ

НАЈГОЛЕМИ ЗАБЛУДИ ЗА СТРАЕЕЊЕТО ВО КОИ МНОГУМИНА СЀ УШТЕ ВЕРУВААТ: Не, зглобовите навистина не треба да ве болат

Разбивањето на митовите за стареењето е поврзано со речиси осумгодишно зголемување на просечниот животен век.

Кога размислуваме за староста, имаме тенденција да замислиме личност како дреме на стол-нишалка, без премногу ангажирање и интерес за себе и за светот околу себе. Ова е секако една од најраспространетите заблуди за стареењето, која ја споделуваат многу постари луѓе. Но, водечкиот истражувач за психологијата на стареењето, д-р Бека Леви, професорка по епидемиологија и психологија на Универзитетот Јеил, истражува повеќе од 20 години како перцепциите на постарите од 50 години за стареењето влијаат на нивната долговечност.

Нејзиното истражување, во кое беа опфатени 660 возрасни лица, покажа дека позитивната перцепција за стареењето, односно отфрлањето на митовите за стареењето, е поврзана со речиси осумгодишно зголемување на просечниот животен век. Тоа е затоа што оние со позитивна пристрасност почесто вежбаат, внимаваат на исхраната, не пушат и имаат поздрави животни навики и повеќе се грижат за превенција од болести.

Еве неколку заблуди за староста во кои се уште се верува, но и вистини кои ги негираат.

  1. Менталното и физичкото влошување е неизбежно во староста

Постои одредена количина на губење на функцијата како што старееме, матичните клетки губат дел од својот потенцијал, а другите клетки се слаби, но здравите животни навики можат значително да го запрат, или барем да го забават, тој процес. На пример, вежбањето помага да се одржи интегритетот на мускулите и коските. Аеробните вежби и медитеранската исхрана ги намалуваат шансите за физичко и ментално влошување.

Вежбањето на мозокот и континуираното учење помагаат во борбата против когнитивниот пад. Премногу време во седечка положба на пример гледањето телевизија е штетно на која било возраст, но особено е нездраво за постарите возрасни лица. За да ја одржите виталноста подолго, се препорачува редовно вежбање и учење на нови вештини – работа на компјутер, градинарство, танцување и многу други.

  1. Да се ​​биде стар значи да се биде бавен и слаб

Иако одредени болести се почести кај постарите луѓе, фит и здраво лице на возраст за пензионирање нема посебна потреба да забави во однос на нивната кондиција, освен ако тие не одлучат. Навистина, многу помлади луѓе се срамат од членовите на постарата генерација, од кои некои продолжуваат да играат тенис на високо ниво, да трчаат или дури и да пливаат маратони. Телото во движење има тенденција да остане во движење. Но, не мора да трчате маратон, има многу начини да се одржите во добра форма дури и на старост.

Редовните прошетки, истегнување, јога или активна физичка работа дома или во двор, градина, парк може да помогне во градењето мускулна маса, флексибилност и подобрување на густината на коските. Вежбањето може да помогне и во намалување на високиот крвен притисок и симптомите на анксиозност и депресија.

  1. Постарите луѓе не се заинтересирани за надворешниот свет

Далеку од тоа дека се само пасивни гледачи на ТВ и спротивно на верувањето, возрасната група над 65 години користи Интернет почесто отколку што мислиме, самостојно совладува паметни технологии, учи странски јазици и посетува кулинарски работилници за подобро разбирање на другите култури ширум светот. Академскиот ангажман е исто така доста важен во староста, а многу луѓе, по избор или по потреба, остануваат вклучени во работната сила долго по типичната возраст за пензионирање.

  1. Постарите луѓе не се заинтересирани за секс или интимност

Овој мит опстојува во голема мера затоа што сексуалната активност и сексуалното здравје кај постарите возрасни ретко се дискутира. Но, некои анкети за здравото стареење покажаа дека речиси двајца од тројца испитаници (65 проценти) се заинтересирани за секс, а мнозинството (76 проценти) се согласиле дека сексот е важен дел од романтичната врска на која било возраст. Понатаму, студиите постојано откриваат поврзаност помеѓу позитивната сексуална активност и општата благосостојба, дури и кај постарите возрасни лица. Иако фреквенцијата на сексуална активност има тенденција да се намалува со возраста, сексуалната активност и чувството на емоционална блискост со партнерот се поврзани со поголемо уживање во животот и кај мажите и кај жените на возраст од 50 и повеќе години.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Напивки благотворни против анемија

Најчеста причина за анемија (слабокрвност) е недостигот од железо. Без него, човековото...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

СЗО: Прекумерната употреба на антибиотици ја зголемува отпорноста која може да биде одговорна за 10 милиони смртни случаи

Прекумерната употреба на антибиотици опасно ја поткопува нивната ефикасност и ја зголемува...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Жените кои спијат под седум часа на ден се поизложени на опасност од дијабетес 2

Жените кои спијат помалку од седум часа на ден се поизложени на...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Здравата исхрана и физичката активност важни при заштита од бубрежни заболувања

Хроничното бубрежно заболување (ХББ) зафаќа осум до 16 проценти од светската популација....