ИНФО

МАТУРАНТИТЕ ДО МОН: Да се скрати материјалот за државната матура

Матурантите протестираат пред МОН за да им биде скратен материјалот за државната матура.

Дел од средношколците излегоа на протест пред Министерството за образование и наука (МОН) и побараа да им биде намален материјалот за државна матура.

Матурантите сметаат дека загубиле премногу настава за да може добро да се подготват за полагање на редовната државна матура, па побараа реакција во надлежните, а ако не се случи тоа, тогаш ќе протестираат и во следните денови. Од цојузот на средношколци кажаа дека тие не се организатори  на протестот, но додадоа дека во следните недели ќе има Генерално собрание на кое ќе се разгледаат барањата на средношколците.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ИНФО

20 нови дигитални услуги на новата интернет страница на општина Кисела Вода

Запишување на децата во градинка по електронски пат, пријава за инспекциски служби,...

ИНФО

Средните училишта на скопскиот плоштад со понуда за полуматурантите

Средните училишта на скопскиот плоштад со понуда за полуматурантите. Што се нудат...

ИНФО

Утре ќе се прска против комарци

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека Град Скопје известил дека...

ИНФО

Данела ги врати новогодишните куќарки на плоштад

Вратени се новогодишните куќарки на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Во текот на...