МАГАЗИН

КАКО ПРАВИЛНО ДА ГИ КОМБИНИРАТЕ: Кое е најдобро време во денот за земање витамини?

Ако секој ден земате додатоци на исхрана, тогаш сакате и да бидете сигурни дека од нив имате придобивки.

Особено ако се земе предвид дека хранливите материи во суплементите тешко се апсорбираат, важно е правилно да се земаат за да се постигне вистинскиот ефект.

Многу додатоци во исхраната добро функционираат со храната. Всушност, повеќето витамини растворливи во масти најдобро функционираат кога се земаат околу оброците и полесно се апсорбираат.

Во кое време да земате витамини?

Витамините А, Д, Е и К се само неколку кои секогаш треба да се земаат со оброците. Сепак, истражувањата покажуваат дека од сите витамини, на витаминот Д му треба најмногу храна за идеална апсорпција. Затоа експертите советуваат да го земате овој витамин со најголемиот оброк во денот. Сепак, за овие витамини, погрижете се оброкот што го јадете со нив да содржи здрава доза на масти. Со овие додатоци најдобро е да земате храна како јајца, маслиново масло и авокадо.

Од останатите додатоци на исхрана добро е да земате пробиотици.

На пример, витаминот Ц може да предизвика гадење и варење кога се зема на празен стомак. За најдобар ефект, пожелно е да се зема со оброк. Од друга страна, магнезиумот помага при опуштање, па затоа е идеално да го земате после вечерата. Според кардиолозите, овие витамини се одличен избор за здравјето на срцето и дигестивниот систем. Витамините како Б6 и Q10 се идеални за внесување наутро бидејќи ќе го подигнат нивото на енергија. Задолжително земете во предвид дека телото има свои граници, затоа не ставајте грст витамини во себе, туку распоредете ги, а најдобар начин е да се консултирате со вашиот матичен лекар кој може да ви помогне и да провери дали имате недостаток на одредени витамини.

Исто така може да ви помогне и нутриционист. Тие советуваат да внимавате на исхраната пред да земате витамини.

Додатоците во исхраната можат да ни помогнат да ги добиеме сите потребни хранливи материи доколку нашата исхрана не е доволно разновидна. Но, додатоците во исхраната не се и не треба да бидат замена за урамнотежена исхрана. Прво треба да се обидеме да ги задоволиме сите наши потреби со храна, па дури потоа посегнете по витамини. Пред да посегнете по витамини, обидете се да ја подобрите вашата исхрана. Хранливите материи се најмоќни кога доаѓаат од храната, бидејќи тогаш доаѓаат со многу други корисни хранливи материи, како што се каротеноиди, флавоноиди, минерали и антиоксиданси кои не се наоѓаат во повеќето суплементи.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Намирници што треба да се избегнуваат во борбата со висок притисок

Во борбата со висок крвен притисок, т.е. хипертензија, еден од најважните чекори...

МАГАЗИН

„Зборливите“ деца се склони повеќе да го слушаат говорот на возрасните

Во развојот на детето, првите четири години од животот се клучни за...

МАГАЗИН

Излегуваат банкнотите со ликот на британскиот крал Чарлс

Банкнотите со ликот на британскиот крал Чарлс Трети ќе бидат пуштени во...

МАГАЗИН

Движењето „child-free“ и неговите заложби

Марсела Муњоз, малостопанственичка од Канзас (САД), која на својот интернет-простор се потпишува...