СЦЕНА

Месецот на франкофонијата се отвора со филмот „Со полно работно време“

Вечерва во кино Милениум во 20:00 часот.

Филмот „Со полно работно време“ е дело на режисерот Рик Гравел, а во главните улоги играат Лора Калами и Ан Суарез. Добитник е на две награди на Филмскиот фестивал во Венеција – за најдобар режисер и за најдобра актерка, две награди Цезар 2023 – за најдобра монтажа и за најдобра музика.

Настанот ќе го отворат францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер и амбасадорката на Швјцарија во Скопје Вероник Хулман.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Театарската претстава „Момчето со пругасти пижами“ вечерва во МНТ

На големата сцена во Македонскиот народен театар во Скопје, вечерва со почеток...

СЦЕНА

„Кино Утро“ во Кинотека почнува на 9. јануари „Зоки Поки“

Во текот на зимскиот распуст, на почетокот на јануари, веќе традиционално Кинотеката...

СЦЕНА

Краткиот игран филм „Дали си маж“ по сценарио и режија на Ѓорче Ставрески на ‘HBO Max’

– Краткиот игран филм „Дали си маж“ по сценарио и режија на...

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски...