СЦЕНА

Премиера на НЕРОН во МКЦ

„Ова е проект со длабока философија, чија идејна порака е да се шири мир и љубов, затоа што Нерон е Нерон, апсолутен психопат, но во било која фабула основата е таа, внатрешен мир и љубов е она по кое сите копнееме“

Вечерва со почеток од 20 часот во МКЦ Скопје, премиерно ќе се одржи тетарската претстава „Нерон“ во режија на Ѓорѓи Ризески, по текст на Христо Христов.

На прашањето како Нерон се доживува од денешен аспект, тој истакнува дека Нерон е реинкарниран во Хитлер, Мусолини и многу други нацисти, фашисти.

Како што вели режисерот: „ова е проект со длабока философија, чија идејна порака е да се шири мир и љубов, затоа што Нерон е Нерон, апсолутен психопат, но во било која фабула основата е таа, внатрешен мир и љубов е она по кое сите копнееме“.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Театарската претстава „Момчето со пругасти пижами“ вечерва во МНТ

На големата сцена во Македонскиот народен театар во Скопје, вечерва со почеток...

СЦЕНА

„Кино Утро“ во Кинотека почнува на 9. јануари „Зоки Поки“

Во текот на зимскиот распуст, на почетокот на јануари, веќе традиционално Кинотеката...

СЦЕНА

Краткиот игран филм „Дали си маж“ по сценарио и режија на Ѓорче Ставрески на ‘HBO Max’

– Краткиот игран филм „Дали си маж“ по сценарио и режија на...

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски...