СКОПСКИ ВЕСТИ

ОПШТИНА КАРПОШ-Ќе се поставуваат фотоволтаици во две училишта

Фотоволтаици ќе се постават на училиштата „Владо Тасевски“ и „Војдан Чернодрински“

Општина Карпош за да ги намали сметките за струја почнува со проект за поставување на фотоволтаици на покривите на основните училишта. Најпрво фотоволтаици ќе се постават на училиштата „Владо Тасевски“ и „Војдан Чернодрински“, а парите ќе се обезбедат преку Бирото за регионален развој.

„Во партнерство со општините Кисела Вода, Сопиште и Зелениково ќе поднесеме апликација за добивање на грант во висина од 7.500.000 денари од Бирото за регионален развој. Станува збор за проект кој вклучува поставување на фотонапонски модули на кровните површини во неколку основни училишта, кои се наоѓаат на територијата на горенаведените четири општини. Претходно ќе биде изработен основен проект индивидуално за секое училиште во кое ќе бидат поставени фотоволтаици“, велат од Општина Карпош.

Вкупната вредност на целата инвестиција вклучувајќи ја и изработката на основниот проект е околу 12 милиони денари. Општина Карпош во проектот ќе учествува со сопствени средства од 1.000.000 денари.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СКОПСКИ ВЕСТИ

Вистински бејби бум во Зоолошката градина

Оваа пролет, скопската Зоолошка градина стана побогата за многу нови жители, кои...

СКОПСКИ ВЕСТИ

Утре ќе се одржи првиот „Dog Fest” во Скопје

Утре (18 мај) со почеток во 12 часот во „Hera Happy friendly...

СКОПСКИ ВЕСТИ

„Радикално Навивање“- Изведба за танцот како форма на протест

Локомотива ги кани гледачите да ја проследат  „РАДИКАЛНО НАВИВАЊЕ“, втората претстава во рамки...

СКОПСКИ ВЕСТИ

В сабота герила акција „Трчаме за чиста Матка“

Комисијата за животна средина при Федерацијата на планинарски спортови, оваа сабота, на...